Κοπή της Βασιλόπιτας

Ήρθε η στιγμή να γιορτάσουμε ένα από τα πιο αγαπημένα έθιμα του χρόνου στο σχολείο μας: την κοπή της βασιλόπιτας! Έτσι, στις 31 Ιανουαρίου η ατμόσφαιρα ήταν γεμάτη από ενθουσιασμό καθώς περιμέναμε να δούμε τη Βασιλόπιτα και ποιος τυχερός θα βρει το φλουρί.

Ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του σχολείου, μας έφερε μια πεντανόστιμη βασιλόπιτα και τη συνόδευσε με δροσιστικές πορτοκαλάδες! Μητέρες του συλλόγου με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών ανέλαβαν να κόψουν τη βασιλόπιτα και να μοιράσουν τα κομμάτια σε όλους μας. Με ανυπομονησία και ενθουσιασμό, κάθε ένας από εμάς περίμενε να βρει το φλουρί!

Και ο νικητής αυτής της χρονιάς ήταν ο Νίκος ο Διαμαντόπουλος (παρόλο που απουσίαζε)!

Η κοπή της βασιλόπιτας είναι πολύ περισσότερο από ένα απλό γεγονός. Είναι μια παράδοση που μας ενώνει! Συγχαρητήρια στον Νίκο! Του ευχόμαστε καλή τύχη και πολλές χαρές και επιτυχίες στο μέλλον!