Αφιέρωμα στην Επέτειο του Πολυτεχνείου: Ένα Ταξίδι στο Παρελθόν

Στις 17 Νοεμβρίου, η Ελλάδα γιορτάζει την επέτειο του Πολυτεχνείου, μια σημαντική στιγμή που σηματοδοτεί τον αγώνα για την ελευθερία και τη δημοκρατία. Φέτος, οι μαθητές διοργάνωσαν μια εκδήλωση φόρο τιμής σε αυτό το ιστορικό γεγονός.

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης περιλάμβανε αφήγηση από τις τάξεις Α΄, Γ’, Δ’, για το χρονικό των γεγονότων που προηγήθηκαν και ακολούθησαν την εξέγερση του Πολυτεχνείου. Τα ηχητικά ντοκουμέντα, με αυθεντικές φωνητικές εγγραφές και μαρτυρίες, πρόσθεσαν βάθος και αυθεντικότητα στην παρουσίαση. Τα βίντεο έδωσαν μια διάσταση πραγματικού χρόνου, με αρχειακό υλικό και στιγμιότυπα από τον Νοέμβρη του 1973. Οι μαθητές αναπαρήγαγαν με λεπτομέρεια την ατμόσφαιρα των διαδηλώσεων και των γεγονότων. Οι μαθητές των τάξεων Ε’ και Στ’ τραγούδησαν και μας μετέδωσαν τη συναισθηματική βαρύτητα της στιγμής.