Η Εμπειρία της Capoeira: Ένα Ταξίδι στον Κόσμο της Πολεμικής Τέχνης

Στις 12 Ιανουαρίου, οι μαθητές/τριες του Δημοτικού μας Σχολείου είχαν την ευκαιρία να εξερευνήσουν έναν εντελώς νέο κόσμο: την Capoeira. Η αίθουσα του σχολείου γέμισε με ρυθμούς, κινήσεις και γέλιο καθώς τα παιδιά γνώρισαν αυτή την πολεμική τέχνη που προέρχεται από τη Βραζιλία.

Η Capoeira δεν είναι απλώς μια πολεμική τέχνη. Είναι μια συνδυασμένη μορφή τέχνης, χορού και μουσικής, που αντικατοπτρίζει το πνεύμα και την κουλτούρα μιας ολόκληρης κοινότητας. Μέσα από παιχνίδια, ασκήσεις και βασικές κινήσεις, οι μικροί μας μαθητές/ τριες ανακάλυψαν τη δύναμη και την ευλυγισία του σώματος τους. Αλλά πέρα από τις φυσικές δεξιότητες, κατάλαβαν και τη σημασία της συνεργασίας, του σεβασμού και της αμοιβαίας κατανόησης.

Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Σωτήρη που μας έδωσε αυτή την ευκαιρία να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις και τις εμπειρίες των μαθητών/τριων μας μέσα από την Capoeira. Αυτή η εμπειρία θα μείνει αξέχαστη για όλους/ες και μας ενθαρρύνει να εξερευνήσουμε και άλλες πτυχές του κόσμου γύρω μας.

Μέχρι την επόμενη περιπέτεια, συνεχίζουμε να μαθαίνουμε, να διασκεδάζουμε και να ανακαλύπτουμε μαζί!